Menu
BgBowling

Българските успехи в Balkan Challenge 2023

121 от най-добрите атлети на Балканите и Европа пътуваха до София, България, за да се включaт в дългоочаквания Balkan Challenge 2023. Зала “Joy Station” и “Mega Extreme Bowling” бяха домакини на тазгодишната надпревара. Общо 14 държави бяха представени в турнира, който се проведе между 17-ти и 25-ти юни. Нека отбележим най-забележителните постижения на всички български атлети.

Плакат за турнира

“А” група: По време на 24 квалификационни серии наблюдавахме сериозна борба за високите позиции. Първите 4-ма атлети до 21.06 и топ 18 от цялата седмица получиха право на участие във финалите на Balkan Challenge 2023. Най-високо класираният българин в “А” група беше Радослав Тенчев. В 23-тата серия от квалификациите Радослав Тенчев постигна резултат от 1121 точки и завърши трети. Мариана Метексинова също направи успешно представяне и зае 6-тата позиция в крайното класиране със сбор 1106 точки. Диан Динев също намери място сред топ 8 и с постижение от 1102 точки запази 8-мото място.

До финалите достигнаха също Дарин Траянов (1098 точки), Марина Стефанова (1086 точки), Александър Захариев (1073 точки), Пламен Станчев (1068 точки) и Стоян Арсов (1063 точки). Тези 5-ма състезатели се включиха в първата финална фаза. В нея най-успешно се справи Пламен Станчев, който след първа скромна игра, постигна поредни игри от 222, 208 и 256 точки и продължи към втората финална фаза.

Във втория финален етап атлетите разполагаха с 4 игри, започващи от 0 точки. Радослав Тенчев и Мариана Метексинова започнаха убедително (резултати от 205, 217, 234, 208) и на моменти навлизаха във водещите 4 позиции. Финално Радослав Тенчев завърши 6-ти в “А” група, а Мариана Метексинова – 8-ма. Диан Динев последователно увеличаваше резултатите си и с общо 776 точки зае 7-мото място. Пламен Станчев приключи участието си на 15-та позиция.

Диан Динев – БК “Страйк Мания – София”
Мариана Метексинова – БК “АТИА”
Марина Стефанова – БК “АТИА”
Стоян Арсов – БК “Мега”

“Б” група: Силно българско присъствие на българските състезатели и във втората група на Balkan Challenge 2023. Второто място в цялото класиране застана Цветелина Димитрова, която още в първите квалификационни дни постигна 997 точки. Любомир Кючуков също постигна силен резултат – 966 точки., която му донесе 6-тото място. Иво Кларк зае 13-тото място след приключване на квлаификациите, неговият резултат беше 918 точки. Живко Димитров също беше финалист с резултат от серии 909 точки. Последният класиран българин беше Любомир Ангелов.

В първата финална фаза 3-ма състезатели от България постигнаха добри резултати и преминаха в следващата. Любомир Ангелов събра 701 точки (175.3 среден), Любомир Кючуков – 699 точки, а Иво Кларк – 645. Във втория етап към тях се присъедини Цветелина Димитрова. Силно оспорвани 4 игри бяха изиграни. Иво Кларк беше българинът, който успя да се пребори за 4-тата позиция и игра в степладерите. Постигна го с резултат от 716 точки и надминаване резултата на друг български състезател – Любомир Ангелов (704 точки за него и 5-то място).

Иво Кларк участва в първия директен мач, в който се изправи срещу Горазд Сипек от Словакия. Игра достойно и със 191 точки на 223 отпадна от турнира.

Иво Кларк – БК “Академик – ВВ”
Цветелина Димитрова – БК “АТИА”

Категория “Doubles”: Дисциплината по двойки представляваше голям интерес за всички състезатели в Balkan Challenge 2023. Доста български състави успя да достигнат топ 14 и съответно финалите. Това направиха Александър Захариев/Стоян Арсов (209.1 среден), Мариана Метексинова/Синтия Дука (205.5 среден), Георги Димов/Пламен Станчев (206.9 среден), Дарин Траянов/Тодор Личев (205.7 среден), Диан Динев/Любен Левичаров (204.0 среден) и Руслан Василев/Люсиан Парашчив (201.1 среден).

Две двойки достигнаха степладер финалите – Мариана Метексинова/Синтия Дука и Александър Захариев/Стоян Арсов. Двойките на дамите загубиха в първия директен мач от бъдещите шампиони Александу Арбанас и Давид Барак и заеха четвъртата позиция. Александър Захариев и Стоян Арсов постигнаха сбор от 406 точки в полуфиналната среща, но отстъпиха и запазиха 3-тото място в крайното подреждане.

Мариана Метексинова и Синтия Дука
Стоян Арсов и Александър Захариев

Специални награди: Тодор Личев, Георги Димов и Георги Делийски заеха съответно 2-ро, 3-то и 4-то място в класирането на “Seniors”. 34-ма състезатели над 50-годишна възраст се включиха в състезанието и тримата българи заеха лидерските позиции. Стоян Арсов получи награда за най-много изиграни квалификационни серии. Той успя да участва в 17 серии, с които напълно заслужи този приз.

Поздравяваме българските атлети за достойното представяне в Balkan Challenge 2023 и благодарим на всички състезатели, които взеха участие в турнира. Очакваме ви отново догодина!