Menu
BgBowling

Бургас Опън 2023 – Обзор

Между 15-ти и 23-ти юли 40 от най-добрите български състезатели взеха участие в традиционния летен турнир. Той се проведе в “Playground Bowling” – “Mall Galleria”, Бургас. Надпреварата беше изпълнена с качествена игра, силни емоции и излъчи новите 3-ма шампиони в категориите. Кои атлет поведе квалификациите? Как се развиха финалните фази в “А” и “Б” група? Кой спечели първото място. Разберете в тази статия.

Плакат за Бургас Опън 2023

Квалификации “А” група: Общо 21 атлети се включиха в квалификациите на елитната “А” група. Вицешампионът в категория “Младежи” от РИШ 2022/2023 Арсений Подлипски записа силна серия от 1104 точки (220.8 среден), която директно го класира за финалите. Мариана Метексинова надмина това постижение ден по-късно и със сбор от 1114 точки зае лидерското място. Най-висока игра през турнира достигна Диан Динев – 279 точки. 16 състезатели участваха в битката за високите позиции във финалите.

Крайно класиране в “А”

Квалификации “Б” група: 17 беше броят на състезателите, които се включиха в “Б” и обрати в турнира не липсваха. Живко Димитров пое инициативата в свои ръце още от първите серии, в които реализира 1024 точки (204.8 среден резултат). Миналогодишният вицешампион в Бургас Опън Ивайло Жеков зае второто място с постижение от 969 точки (193.8 среден). Цветелина Димитрова направи запомнящо се участие в “Десперадо 1”, което я класира за финалите с резултат от 227 точки в една игра. Четворката се допълни от защитаващия титлите си от 2021-ва и 2022-ра Валентин Димитров.

Крайно класиране в “Б” група

Финали “А” група: Финалите започнаха подобаващо – много високи игри по пистите на зала “Playground Bowling”. Младата София Стоянова реализира 266 точки, Руслан Василве записа 243, Тодор Личев – 234 точки, а доста други атлети също достигнаха 200+. Стоян Арсов се издигна в клаисрането със силната си втора игра от 225 точки. Диан Динев беше почти безгрешен в третата и достигна първо място след резултат от 246 точки. Подпечата лидерската си позиция с финално 234.

Втората финална фаза беше белязана от високите резултати на най-високо поставения левичар – Дарин Траянов. Последователно постигна 257, 246 и 222 точки, които му осигуриха значителна преднина пред останалите състезатели. Наблюдавахме оспорвана ситуация около водещата тройка – Диан Динев се сдоби с място в степладерите с последна игра от 222. Тодор Личев, София Стоянова и Руслан Василев завършиха през няколко точки, но 3-мата финалисти бяха ясни.

София Стоянова и Диан Динев с националните екипи на Република България

Полуфиналът в “А” група беше между Руслан Василев и Диан Динев. След изключително близки удари достигнахме до равенство. То беше развалено в 10-ти фрейм, в който републиканският шампион за 2023-та взе превез (215 на 212 точки) и надви Василев.

В мачът за титлата опоненти бяха Диан Динев и Дарин Траянов – повторен беше миналогодишния финал на Бургас Опън. Досегашния водач запази високото ниво на игра и нареди поредица от страйкове. Диан Динев отговори адекватно, но леки неточности му донесоха краен резултат от 187 точки. Траянов успя да събере 222, които бяха повече от достатъчни за победа. Дарин Траянов от БК “Троя” вдигна трофея в “А” категория.

Руслан Василев – трета позиция в “А”
Диан Динев – втора позиция в “А”
Дарин Траянов – победител в Бургас Опън 2023

Финали в “Б” група”: Само 7 състезатели получиха възможността да играят във финалите на турнира. Имаха 4 игри на разположение за определяне на финалната тройка. Най-силно начало направи Ивайло Жеков, чиято първа игра беше 226 точки. Вторият му резултат беше от 183 точки. Валентин Димитров поддържаше ниво около 180-те точки и с 213 точки в последната игра си гарантира участие в степладер фазата. Цветелина Димитрова също показа завидна ментална игра и постигна необходимото в последната игра (198 точки) за клаисране напред. Въпреки 214 точки в четвъртата, Дмитри Пудов остана позиция под призьорите.

Полуфиналната битка противопостави Валентин Димитров и Цветелина Димитрова. Сериозни резултати видяхме и от двете страни, страйк аут предреши изходът на срещата. С 214 на 190 точки левичарят от Варна победи.

За титлата в “Б” категория играха Валентин Димитров и Ивайло Жеков, както и през 2022. Концентрацията у атлетите беше висока, напрежението в залата – също. Всеки удар имаше огромно значение, понеже финалистите се движеха много близо. Само 5 точки беше разликата в крайните реузлтати. 172 точки постигна Димитров, а Жеков – 177. По този драматичен начин Ивайло Жеков от БК “Максим 300” спечели трофея в Бургас Опън – “Б” група.

Цветелина Димитрова – трета позиция в “Б”
Валентин Димитров – втора позиция в “Б”
Ивайло Жеков – победител в Бургас Опън 2023 – “Б” група

Категория “Двойки”: Надпреварата в състезанието се водеше както в “А” и “Б” група, така и в категория “Двойки”. Всеки състезател имаше право да участва с всеки друг като двойка. Условието за зачитане на общите резултатите беше те да бъдат постигнати в една и съща серия. Класирането беше актуализирано ежедневно и след приключване на квалификациите победителите бяха известни.

Най-успешната двойка в Бургас Опън 2023 беше тази на Пламен Станчев и Стоян Арсов от БК “Мега”. Те събраха резултат от 2152 точки (215.2 среден резултат). Бяха подобаващо наградени за постижението си.

Пламен Станчев и Стоян Арсов – победители в категория “Двойки”

Благодарим за участието на всички атлети! Благодарим на зала “Playground Bowling” за организацията и положението усилия за осъщестяване на Бургас Опън 2023!